Dokumenty

Vytvořeno (upraveno): 2014-01-17
Autor: Lubomír Mandát

 

souborpopisvelikostakce
Plakát Dobrovolnická činnost x Dobrovolnické centrum ADRA.pdf
       

 

novinky

Den plný pohybu

Přidáno: 2018-08-07 08:29:49

Dne 26. 7. 2018 se naši klienti zúčastnili III. ročníku sportovního dne v Domově pro seniory Skalice, kde reprezentovali náš Domov – Domov pro seniory Jevišovice.
Akce se zúčastnilo 7 Domovů z blízkého okolí. Celý den byl nabitý sportovními a se sportem souvisejícími aktivitami.
Klienti tak měli možnost zúčastnit se rozmanitých soutěží (hodu na koš, hod kroužky na dřevěný kužel, hádání předmětů, barev, doplňování a hádání písniček, hod míčky na terč). Na sportovní den jeli naši klienti opravdu s velkým odhodláním a postupně poráželi všechny soupeře, až se probojovali na krásné 2. místo.
A protože v tento den počasí i sluníčko všem přálo, samozřejmostí bylo pro všechny zúčastněné doplňování tekutin a na závěr připraveno malé pohoštění. Naši klienti odjížděli spokojeni a plni zážitků. Do Domova se vraceli šťastni a s medailemi. Pravidelný pohyb je určitě zárukou zdraví, dobré nálady a radosti. -LP-

Typy našich klientek, jak správně zavařovat

Přidáno: 2018-08-01 09:22:49

Léto je v plném proudu a naše klientky se 13. 7. 2018 pustily do zavařování meruněk. Vyprávěly si při tom, jaké ovoce nejčastěji zpracovávaly (meruňky, švestky, třešně, hrušky), ale i houby, maso a paštiky. Seniorky též vzpomínaly, jak používaly rum, že každou zavařovací sklenici před plněním vypláchly alkoholem.
Nyní meruňky nejdříve omyly, vypeckovaly, poté je rovnaly do sklenic a zalily horkým nálevem. Čerstvě vymyté ještě horké sklenice zavřely víčkem, otočily dnem vzhůru, dokud byly horké a nechaly je chvíli zchladnout. Ve sklenici se tak vytvořil podtlak, který pevně přitáhl víčko. O samotné zavaření se poté postaraly aktivizační pracovnice (pracovnice pro základní výchovnou nepedagogickou činnost).
Neexistuje asi žádný univerzální recept na nejlepší zavařeninu, ale většina seniorek se shodla – na vyhýbání se chemii, ubírání cukru, nevařit dlouho, abychom měli ve skleničce dobrotu. A jak platí jedno známé pravidlo - co si kdo navaří, to si taky sní - budou všichni vzpomínat v zimě.  -LP-

Kulinářské odpoledne

Přidáno: 2018-08-01 09:18:41

Jak to ty naše babičky dělaly? Vždyť neměly možnost jednoduše koupit želírovací přípravky a přesto byly jejich marmelády dokonalé. Jejich generace si museli nejprve otrhat rybíz, stát u plotny, plnit sklenice. Mladší generace výhradně marmelády kupovaly – levné, bez práce a se zářivými etiketami. Dnes se lidé opět vrací zpátky k plotnám a zavařovacím hrncům, ale zjišťují, že už nevědí, jak přesně na to.
4. 7. 2018 měly možnost naše klientky si zavzpomínat, jak vařily marmelády a hned to vyzkoušet. Ve většině případech se shodly na stejných postupech a tak vznikly vynikající marmelády, především višňová, meruňková a rybízová. Víčko skleničky poté překryly plátýnkem, krajkou nebo pytlovinou a vytvořily jim tzv. „čepičku“ (jak tomu říkaly), kterou přichytily na víčko sklenice lepidlem. Kolem daly motouz nebo mašli a štítek vyrobily aktivizační pracovnice (pracovnice pro základní výchovnou nepedagogickou činnost). Marmelády vypadaly nádherně - Dobrou chuť! -LP-

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ přilákal více než 500 návštěvníků

Přidáno: 2018-06-18 10:13:35

V neděli dne 17. 6. 2018 proběhl Den otevřených dveří Domova pro seniory Jevišovice v rámci "mezigeneračního setkávání," který přilákal více než 500 návštěvníků.
Den slavnostně zahájil ředitel DpS Jevišovice, Ing. Pavel Chloupek. Poté následovalo hudební vystoupení dechové kapely Dubňanka, o zábavu se postarala též taneční skupina Grácie (znojemští senioři). Iluzi reálných středověkých soubojů přiblížilo šermířské vystoupení. Do programu se zapojil i talentovaný pěvecký a flétnový soubor Carmina Clara. Závěr celého odpoledne zakončil známý znojemský zpěvák Luděk Minka, který si společně zazpíval i se zaměstnankyněmi Domova. Zájemci měli též možnost zúčastnit se plánovaných prohlídek Domova, které byly zpestřeny provázejícími v historických kostýmech nebo navštívit též přednášku věnovanou historii Domova a zámku. Kulturní akce byla obohacena doprovodným programem - ukázkou integrovaného záchranného systému - ZZS. V rámci celého odpoledne probíhal v přilehlém areálu zámeckého parku i program pro děti nazvaný "Pohádková cesta", jejímž absolvováním byly různé soutěže a kvízy, poté byly děti odměněny tolarem od krále, za který obdržely drobný dárek.
Celé odpoledne probíhalo za příjemné atmosféry, které potvrzovaly rozzářené a usměvavé tváře klientů a návštěvníků. Domov pro seniory Jevišovice, původní budova zámku, ožil atmosférou krásných dobových kostýmů princezen, dvorních dam, ale též královny a krále. Lidé i klienti si o akci povídali a musíme říci, že jsme málokdy slyšeli od návštěvníků tolik superlativů najednou.  "Spokojenost návštěvníků je pro nás motivací, abychom příští rok uspořádali Den otevřených dveří ještě zajímavější formou," řekl ředitel DpS Jevišovice. Akce se zúčastnili nejen občané z řad seniorů, ale i mladší návštěvníci a děti nebyli zklamaní. Program byl zacílen na všechny věkové skupiny. Všichni se shodovali na tom, že příští rok si podobnou akci rozhodně nenechají ujít.
Na závěr bychom chtěli poděkovat všem návštěvníkům za jejich přízeň, účinkujícím a zaměstnancům za pomoc při organizaci této kulturní akce.  -LP-

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v DpS Jevišovice_17. 6. 2018

Přidáno: 2018-06-01 07:04:13

Dovolujeme si Vás pozvat na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ do DpS Jevišovice, který se koná v neděli 17. 6. 2018 v areálu zámeckého parku DpS Jevišovice. Akce se koná za každého počasí. Vstup zdarma. Program zde.

<< < > >>